12. Jaký typ technologie je nevhodnější? Tisk Email
Napsal uživatel UNIE DIGITÁLNÍCH KIN   

Řešení pro každé kino je několik. Určitě je ale důležité se držet několika důležitých zásad. Dejte na zkušenosti a doporučení z více zdrojů a také od kinařů, kteří již mají digitalizováno. Zvažujte všechny faktory, nechte si od jednotlivých systémových integrátorů zpracovat širší návrhy - nejenom nabídku na dodávku, ale také rozpočet provozních nákladů do budoucna, nechte si zpracovat studii proveditelnosti, ověřujte si informace na více místech. Tím nemůžete nic zkazit. Důvěřujte odborníkům, brzy poznáte, kdo problematice skutečně rozumí a kdo jenom "hezky mluví".

1) PROJEKTORY - Určitě se nenechte zvyklat sliby některých prodejců, kteří se na trhu pohybují a jednoznačně volte technologii DLP. Žádná jiná technologie nemá ani srovnatelné kvalitativní parametry, jako například barevné podání a věrnost, kontrastní poměr, potřebné rozlišení, světelnou propustnost atd. atd. Navíc certifikace DCI má poměrně přísné parametry právě na parametry obrazu a jednoznačně nejdelší životnost, nejnižší provozní náklady, podpora všech 3D systémů na trhu a hlavně perspektiva dalšího vývoje do budoucna řadí DLP technologie na první místo a o dalších možných variantách nemá ani smysl uvažovat.

Pro znalce a odborníky nabízíme detailní rozbor porovnání DLP a SXRD technologie. V materiálu jsou jednoznačně vysvětleny důvody, proč SXRD ne, i kdyby tuto technologii někdo nabýzel za velmi výhodných podmínek. I jednoduchý poměr značek na trzích hovoří jasně ve prospěch DLP produktů (Barco-DLP 41%, Christie-DLP 39%, NEC-DLP 10%, Cinemeccanica+Kinoton-DLP 5% = CELKEM-DLP >95% a proti nim SONY-SXRD necelých 5% - zdroje Screen Digest, EMEA ter.). Cesta instalace SXRD je cesta do slepé uličky a přináší uživatelům, pouze zklamání z kvality, problémy a spoustu komplikací a vyhazování peněz v provozních nákladech.

Stáhnout materiál si můžete zde. (Upozornění - musíte být zaregistrovaný uživatel našeho WEBu. Registraci najdete na hlavní stránce WEBu UDK. Po schválení systémem vám přijde potvrzovací email a pak už budete mít plný přístup k těmto i dalším zdrojům informací. Nebudete-li zaregistrovaný uživatel, systém vám některé soubory nenabídne ke stažení. Některé informace jsou určeny jenom členům UDK.)

2) KINOSERVER  - je to hlavní zdroj obsahu, určitě si nechte ukázat nebo vysvětlit, jak zařízení pracuje a opět dejte na zkušenosti ostatních. Kinoserver musí kvalitně ověřovat dodaná DCP, musí být upgradovatelný, ideálně na dálku pomocí vzdálené správy, musí mít rozšiřitelné diskové pole (tady platí, čím víc, tím lépe) a hlavně, obsluha v češtině je důležitá nejenom pro promítače staršího věku. Dostupnost náhradních dílů a schopnost systémového integrátora vám pomáhat při maximálním využití schopností zařízení také patří mezi důležité parametry. Pokud máte plně zautomatizovaný systém, kdy si kinoserver přepíná vstupy na projektoru, ovládá si hlasitost zvukového procesor, masky, světla a můžete si DCP z něho nahrávat zpět na počítač kvůli záloze, zjistíte, jak hodně jsou tyto vlastnosti pro vás důležité, až je samo zakusíte.

3) 3D systém - aktivní nebo pasivní? Přemýšlet o jednorázových brýlích? Kolik mě bude stát provoz kterého systému? Opět vám na vaše otázky odpoví nejlépe několik systémových integrátorů. Nechte si vše do detailu vysvětlit a ponořte se do světa čísel a pak volte. 3D systém je vždy navržen v součinnosti s projektorem a kinoserverem. Proto doporučujeme všechny tyto komponenty kupovat najednou a nechat is je navrhnout systémovým integrátorem. Chcete-li 3D systém náročnější na výkon lampy, musíte mít na to správný model projektoru a kinoserver musí podporovat datově vybraný 3D systém. Stejně tak je velmi důležité zamyslet se nad každodenním provozem a požadavky na údržbu a recyklaci jednotlivých systémů, které se nabízejí, abyste si vybrali podle svých představ. Každý pořádný systémový integrátor nabízí většinu 3D systémů dostupných na trhu. Právě proto, aby jeho zákazníci si mohli svobodně vybrat. A každý seriózní systémový intgerátor vám k tomu poskytne seriózní informace. Vy je potřebujete ke správnému rozhodnutí, řekněte si o ně.

4) Ostatní komponenty nejsou už tak důležité, přesto si nechte vysvětlit, jak vše funguje, abyste si minimálně sami pro sebe ujasnili, jak vám vše bude společně komunikovat a jak to budete moci využívat ve vašem kině. Například HD satelitní receiver, který lze ladit a nastavovat pomocí vzdálené správy má něco do sebe, obzvlášť, když každou chvilku provádíte testy na přímé přenosy oper či jiných alternativních pořadů přes satelit.

Zvukové procesory a zesilovače, které mají svá nastavení ozálohována v centrálním počítači v datech také nejsou k zahození. Když pak například vlivem bouřky dojde k "zapomenutí" nastavení, systémový integrátor vám nastavení během několika minut do zařízení nahraje, opět pomocí vzdálení správy.

No a přehrávač rotačních i nerotačních medií, který současně slouží jako herní konzole a ještě umí skvělý upscale PAL DVD do FULL HD rozlišení je také jistě výhodnější, než jenom obyčejný Bluray přehrávač. Zvažujte, porovnávejte a věnujte přípravě čas, který to vyžaduje. Digitální kino určitě nekupujete tak často. Na špatné produkty a na špatnou volbu partnera není prostor. Systémový integrátor, kterého si vyberete je vaším novým dlouhodobým partnerem, na jehož znalostech, schopnostech a poskytovaných službách budou závislé vaše příjmy a spokojenost vašich diváků.

Máte-li pochybnosti, napiště nám. Jsme na trhu proto, abychom Vám pomohli, pokud cítíte, že je to na Vás moc složité nebo komplikované. Není snadné jednotlivá řešení porovnat. Rádi Vám s tím pomůžeme. Je to naše práce, náš koníček, naše radost. Stačí kontaktní email ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ), rádi Vám zavoláme zpět a dohodneme detaily.

 

 

 

Partneři

XtremeCinemas   AV   dcinema   altei  

   Logo MW JPG   Nowatron CZ  AM logo RED RGB

    BARCO  NEC      XpanD   Qube doremi christie_logo 

dcinex web  DepthQ web    Eyes3shut web  GDC webUSL logo text  volfoni web