04. Je potřeba změnit přístup provozovatele k divákům a provozu kina? Tisk Email
Napsal uživatel UNIE DIGITÁLNÍCH KIN   

Ano, odpověď je naprosto jednoduchá. Se zavedením digitalizace se život každého kina obrací zcela naruby. Výrazně přibývá představení pro diváky, zvyšuje se průměrná návštěvnost kina, a samozřejmě se objevuje hlavně daleko pestřejší nabídka kulturních představení s využitímn různých částí digitálního kina.

Největší přínos pro digitalizované kino je fakt, že při programování kina má provozovatel výrazně větší volnost. Není limitován termínem, kdy má k dispozici filmovou kopii, může titul hrát tak dlouho, dokud o něj mají diváci zájem, může jej nasazovat operativně podle potřeby a v neposlední řadě může nabídnout i různé jazykové mutace.

DCP (Digital Cinema Package) se po příchodu do kabiny kina nahraje do RAIDOvého pole kinoserveru nebo se ozálohuje na řídící počítač a vlastní master může putovat do dalšího kina, kde na něj čekají. Díky tomuto momentu má kinař k dispozici film tak dlouho, dokud jej on sám nesmaže. I když se jedná o velké datové kapacity  - 2D film v rozlišení 2k má velikost do 100GB, 3D film ve 2k zabírá max 200GB - systém je na práci s tak objemnými daty připraven. Diskové pole kinoserveru (speciální počítač, který zajišťuje ochranu autorských práv a z něhož se řídí veškeré filmové projekce) má kapacitu minimálně 2TB a některé kinoservery dnes umí až 12 TB interního diskového pole. Jednoduchým výpočtem dostanete množství různých filmů, reklam a trailerů, které se na diskové pole vejdou. Pokud pole v kinoserveru nestačí, využívá se další externí diskové pole integrované v lokální datové síti kina nebo záložní kapacity řídícího počítače kabiny, na který chodí mimochodem i klíče, potřebné k odemčení projekce.

Tohle vše umožňuje kinaři nasazovat film na libovolně dlouho, kdykoliv jej pro úspěch u diváků zopakovat, případně nasazovat titul jako náhradní projekci, když dojde k problému s jiným filmem apod. Kina, která hrála dvakrát týdně si najednou mohou dovolit hrát dvakrát nebo třikrát denně. Nabídka se velmi rozšíří, filmy se hrají tak dlouho, dokud mají diváci zájem chodit a všichni jsou spokojeni. Najednou je v kině co promítat a je z čeho dělat šťavnatou dramaturgii. Snad vůbec nedůležitějším pozitivním dopadem digitalizace pro každé kino je fakt, že kinař může nové filmy nasadit do projekce po dohodě s distributorem v libovolnou dobu, tedy i ve stejný den, kdy premiera stejného filmu běží například v 50km vzdáleném krajském městě. Místní obyvatelé tak nemusejí utrácet peníze za benzín a drahé lístky v dalekém kině. Naopak - u mnohých se probudí lokální patriotismus, zajdou i s přáteli nebo rodinkou do svého lokálního kina. Proč ne? Vždyť to jejich digitalizované kino má minimálně stejně kvalitní obraz, většinou dokonce lepší, minimálně stejně kvalitní zvuk, většinou dokonce i lepší, novější a většinou výrazně levnější vstupné než mají multiplexové sály daleko od domova. Dříve nebo později na to přijdou všichni diváci, navštěvující u vás filmové projekce.

S velikou nabídkou alternativního obsahu ze satelitního HD přijímače, z přehrávače DVD a BluRay disků ve Full HD kvalitě, s dalšími vymoženostmi typu online gaming, věrnostní systém prodeje lístků, online rezervace, cestopisné komentované pořady, výukové pořady pro studenty a žáky okolních škol, kterých již dnes jsou stovky a s mnoha dalšími novinkami v programu digitálního kina je najednou projekcí mnohonásobně víc, než bylo doposud a kinem projdou za měsíc násobky diváků, než tomu bylo za celý rok před digitalizací.

Uznejte sami, nezměnilo by to život každého kina? Změnilo, a hodně.. ale vždy k dobrému. Více projekcí = více diváků = více peněz ze vstupného = vyšší přijmy kina = nižší dotace města na provoz. To je určitě zajímavá rovnice pro každého, ekonomicky přemýšlejícího úředníka nebo zastupitele. Členové UDK mají pochopitelně k dispozici přesná čísla a přesnější argumenty. Přihláška do UDK je ZDE

 

Partneři

XtremeCinemas   AV   dcinema   altei  

   Logo MW JPG   Nowatron CZ  AM logo RED RGB

    BARCO  NEC      XpanD   Qube doremi christie_logo 

dcinex web  DepthQ web    Eyes3shut web  GDC webUSL logo text  volfoni web