03. Kde se dozvím, kolik bude digitalizace stát? Tisk Email
Napsal uživatel UNIE DIGITÁLNÍCH KIN   

Odpověď na tuto otázku není zrovna jednoduchá, ale postup, jak odpověď získat je jasný.

Když se rozhodnete koupit si nové auto, určitě se poptáte na více místech, abyste si udělali představu o aktuální situaci na trhu. Při digitalizaci kina to máte o mnoho jednodušší. Stačí se zorientovat na trhu a hned víte, že k úspěšné digitalizaci vám stačí oslovit tři největší systémové integrátory (SI) na českém trhu, kteří vám ochotně připraví návrh řešení napasovaný na míru vašemu kinu a už se dostanete do obrazu daleko přesněji.

Je to logické. Každé kino je v nějakém stavu. Do některých se více jak 30 let neinvestovalo. Kino pak potřebuje nové plátno, nový zvuk, nové sedačky a samozřejmě digitální projekci. Cena tomu bude samozřejmě odpovídat. Některá města se ale ke svým kinům nechovala tak macešsky a již v době po revoluční semtam do kina nějaká ta investice proběhla. Pak se logicky digitalizační krok může zlevnit. Někdy i výrazně.

Systémový integrátor je specializovaná firma s dostatkem zkušeností, řadou referencí o svých instalacích a má k dispozici odzkoušený výběr komponentů, ze kterých vám může řešení pro vaše kino postavit. Skuteční systémoví integrátoři jsou na českém trhu 3. Kontakty na ně najdete na stránce systémových integrátorů ZDE.

Buďte opatrní a vybírejte si, koho oslovíte s přípravou řešení. Na trhu lze najít i takové rádoby integrátory, kteří mají téměř nulové zlušenosti s DCI technologiemi, nejsou vyškolení od výrobců jak technologie instalovat a provozovat, neposkytují odpovídající servis. Jsou naivně přesvědčeni o tom, že zdigitalizovat kino se skládá z dovezení krabic a zapojení. V praxi tomu tak skutečně není. Mezi provozovatelem každého digitálního kina a systémovýcn integrátorem vzniká dlouhodobý partnerský vztah - kdosi to trefně nazval manželstvím. Věřte, že musíte mít při provozu kina za zády zkušený technický tým, který vám kdykoliv na zavolání pomůže, tým, který má odpovídající know how, ale hlavně vám své znalosti umí poskytnout ve správném okamžiku, ve správné chvíli.

Přechodem na digitální projekci vstupujete do úplně nového světa. K údržbě projekční techniky vám už nepostačí technik, který umí vzít do ruky šroubovák, umí promazat kolečka a nastavit mechanické posuny u promítaček. Digitální kino potřebuje SW a HW specialisty, speciálně vyškolené u výrobců v zahraničí, kteří znají podrobně problematiku digitálního obrazu, digitálního zvuku a celkového řízení takového kolosu plného jedniček a nul. Pokud vám někdo v minulosti spolehlivě spravoval vaše pětatřicítky (myslí se tím promítací stroje), na 99% nebude schopen zvládnout se starat o tuto nejmodernější a velmi náročnou digitální techniku. Požadavkyna kvalitního technika pro digitální projekční techniku jsou zcela odlišné od požadavků na servisáka 35mm promítaček. Najednou je péče o HW daleko víc, než jste si uměli představit

Správného SI poznáte snadno:

- má za sebou více jak 15, 20 instalací digitálních kin. Neváhejte si do některých zavolat a poptejte se na zkušenosti

- má speciálně vybudovaný servisní tým techniků s patřičnými certifikáty a vybudovaný NOC (Network Operating Center), který vládne takovými nástroji, jako je vzdálená správa, SNMP, RDP apod.

- navrhne vám několik variant řešení, abyste si mohli vybírat podle finančních možností města

- kromě vlastní dodávky a servisu poskytuje i další služby, které budete potřebovat (nastavení, školení, certifikace, měření, programování automatizace apod.)

- je ochoten vám poskytnout důležitou speciální podporu při rozjezdu. I když je obsluha digitálního kina jednoduchá, je nutné sžití se promítačů a obsluhy s novým systémem a to není zvládnutelné za 1 den.

- při jednání poznáte kvalitu SI také podle znalostí obchodních zástupců k dané problematice. Ověřte si informace, které dostanete od jednoho u ostatních a pak si udělejte vlastní názor. Nikdy nespoléhejte pouze na tvrzení jednoho SI, že to jeho řešení je jediné možné. Vyhnete se velikému zklamaní a problémům.

- mezi SI na trhu existuje velmi tvrdý konkurenční boj, ale správného SI poznáte snadno - ví o čem mluví a zkušenosti z jeho projevu září na první pohled. Ti co mají málo instalací za sebou mají i málo zkušeností a když se pak na ně obrátí víc klientů najednou s požadavkem na pomoc, většinou nejsou schopni reagovat. Je na vás, jak velké riziko chcete podstoupit. Doporučujeme digitalizaci svěřit zkušeným partnerům, u kterých je patrné, že svou práci dělají profesionálně a na nejvyšščí úrovni.

Jak tedy má vypadat postup?

a) oslovíte vybrané integrátory, kteří za vámi přijedou, změří a zjistí parametry vašeho kina  a stávajícího vybavení

b) SI s vámi proberou představu, co všechno byste potřebovali za vybavení a jak by asi měl vypadát váš hrací profil po provedení digitalizace

c) pokud si to žádá situace nebo požadované stavební úpravy, SI vám zhotoví projekt, podle kterého bude jasně definované, co do kina potřebujete nebo chcete (cena projektu od 10.000 do 50.000, podle rozsahu)

d) každý osolvený SI vám vypracuje návrh řešení reprezentovaný nabídkou, ze které vám bude jasné, co tedy dostanete a co to bude umět.

e) neváhejte oslovit předsedu UDK, aby vám pomohl porovnat jablka a hrušky do správných ošatek, abyste se dokázali v technických názvech a technologiích zorientovat ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript )

f) s předběžnými rozpočty a jasným konceptem digitalizace pak oslovíte RM a ZM, kterým požadovanou částku předložíte ke schválení. Pro ně je potřeba zvolit netechnický jazyk, neváhejte tedy oslovit opět naší Unii, staňte se členy a využijte služeb, které jsme v minulosti již poskytli mnoha spokojeným členům. Můžeme i přijet na zasedání ZM a online pomoci vysvětlit potřebné detaily zvědavým zstupitelům, kteří musí rozhodnout o bytí či nebytí vašeho kina

g) jakmile máte peníze schválené, máte v podstatě vyhráno. Vyhlásíte po konzultaci s odborníky (ideálně opět pracovníci UDK) výběrové řízení s natolik perfektně připravenou technickou specifikací, že se vám nemůže při vlastním VŘ stát, že by vám někdo nabízel něco jiného, než vy chcete. Tady věnujte skutečně velkou péči přípravě. Uchazečům o dodávku musí být zcela jasné, co do kina chcete a co mají jednotlivé komponenty umět

h) no a pak už zbývá poslední - vyhlásti vítěze, podepsat smlouvu o dodávce spolu se servisní  smlouvou a nechat SI, aby dokončil svou práci.

i) následují v porovnání s předchozími body už jenom maličkosti - zaškolení, záběhový provoz a pak už první veřejné projekce s vaším novýmn partnerem  - systémovým integrátorem vašeho kina - za zády.

 

Partneři

XtremeCinemas   AV   dcinema   altei  

   Logo MW JPG   Nowatron CZ  AM logo RED RGB

    BARCO  NEC      XpanD   Qube doremi christie_logo 

dcinex web  DepthQ web    Eyes3shut web  GDC webUSL logo text  volfoni web